Späť

Deň bezpečnejšieho internetu

Deň bezpečnejšieho internetu

07.03.2016

Už niekoľko rokov si vo februári pripomíname Deň bezpečnejšieho internetu – pri tejto príležitosti odštartovalo Občianske združenie eSlovensko dňa 8. februára 2016 v Bratislave sériu projekcií filmu RYTMUS – sídliskový sen a motivačných prednášok v rámci celej Slovenskej republiky. Tohtoročnou myšlienkou podujatia bolo ako sa nestať cieľom nenávistných prejavov na webe. Akcia bola venovaná predovšetkým mládeži, ako najohrozenejšej skupine vo virtuálnom priestore. Pozvaní boli aj odborníci z oblasti akademickej ako aj aplikačnej praxe, venujúci sa tejto problematike. Účastníkmi akcie bolo približne 450 detí zo stredných škôl, detských domovov a reedukačných centier (tj. špeciálnych výchovných zariadení). Prednášky sa okrem odborníkov zúčastnil aj samotný raper, ikona filmu – Rytmus.

Prezident OZ eSlovensko a zároveň režisér spomenutého filmu Miro Drobný zdôraznil hlavnú myšlienku – prihovoriť sa mládeži cez silný životný príbeh známej osobnosti. Pripomenul aby si mladí ľudia brali príklad z reálnych ľudí, ktorí čelia alebo v minulosti čelili nenávisti na internete a naučili sa s tým bojovať. V rámci diskusie aj Rytmus podotkol, že najviac fanúšikov má na sociálnych sieťach a žiaľ má aj bohaté skúsenosti s nenávistnými komentármi.

Terčom nenávistného prejavu (z anglického hate – nenávidieť, neznášať, mať odpor, nemať rád) sa môže stať každý a virtuálny svet prináša so sebou aj tieto riziká. Raper sa mládeži prihovoril a podotkol aby nežili virtuálnu realitu, ale svoje životy – tam skúsili niečo dokázať. Život nie je postavený na ´komentoch´ a na tom čo si kto o Vás myslí alebo píše. Sami sebe sme sudcami a nesieme zodpovednosť za to, čo v realite robíme. OZ eSlovensko predstavilo už pred časom vzdelávací projekt NEHEJTUJ.sk, ktorého pointou je dať červenú prejavom netolerancie a nenávisti u tínedžerov.

Študentom sa prihovorili aj redaktori portálu Refresher.sk a Zive.sk. Tvrdia, že „každá reakcia je iba vodou na mlyn“, pričom cieľom „haterov“ je rozpútať vášne, nahnevať a rozdeľovať ľudí.

Režisér filmu Miro Drobný ukončil prednášku slovami a posolstvom, že každý z nás je v niečom iný a odlišný a tým sa môže stať terčom nenávisti na internete – preto buďme na to pripravení a keď sa to stane neľutujme sa a nesprávajme ako obete - vezmime život do vlastných rúk.

Predstavenia filmu a diskusie sa ako členka poradného výboru OZ eSlovensko zúčastnila aj kpt. JUDr. Michaela Jurisová, PhD. - Katedra kriminológie Akadémie PZ v Bratislave. Nadobudnuté informácie a získané poznatky budú v rámci prepojenia odbornej teórie a aplikačnej praxe využívané v rámci výučby predmetov vyučovaných katedrou kriminológie.