Späť

Informácia o medzinárodnej konferencii „Výkon väzby a výkon trestuodňatia slobody žien – matiek s deťmi“

Informácia o medzinárodnej konferencii „Výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody žien – matiek s deťmi“

04.12.2015

 

Problematiku výkonu trestu odňatia slobody vo všeobecnosti považujeme za mimoriadne zaujímavú, o to viac v prípade, ak sa týka niektorej z osobitných kategórií odsúdených osôb. Narastajúci počet trestných činov spáchaných ženami, ich objasňovanie a následné aj odsúdenie privádza do prostredia našich väzenských zariadení aj ženy, ktoré predstavujú jednu z osobitných kategórií odsúdených osôb a preto je potrebné venovať im v samotnom výkone väzby a vo výkone trestu odňatia slobody špecifickú pozornosť. Ženy tvoria podstatne menšiu časť väzenskej subkultúry ako muži ale ich uväznenie a izolácia od spoločnosti si vyžaduje na rozdiel od mužov, osobitný, dôslednejší a najmä pozornejší prístup väzenského personálu.

Významným dokumentom, z pohľadu Slovenskej republiky sú Európske väzenské pravidlá.[1] Nakoľko od roku 1987 došlo k zmenám v oblasti väzenskej politiky, ukladania trestov a celkového riadenia väzenských systémov v Európe, bolo potrebné ich prepracovať. To bolo uskutočnené v roku 2006 a boli prijaté nové Európske väzenské pravidlá, ktoré pozostávajú už z 9 častí. Články 34.1; 34.3 a 36.1, 36.2  a36.3 Európskych väzenských pravidiel sa priamo dotýkajú väznených žien a detí.

V súčasnosti je otázka efektívneho výkonu väzby a trestu odňatia slobody väznených rodičov, ktorí síce boli dočasne obmedzení v práve na osobnú slobodu, ale súčasne ostali rodičmi s prislúchajúcimi právami a povinnosťami jednou z významných a medzinárodne najdiskutovanejších penitenciárnych tém.[2] Je to téma veľmi kontroverzná, často aj medzi odborníkmi, no je to aj téma, ktorú bude musieť Slovenská republika v najbližšej budúcnosti intenzívnejšie riešiť. Preto sa aj v zmysle uvedeného Zbor väzenskej a justičnej stráže zorganizoval v dňoch 2. až 4. júna 2015 medzinárodnú konferenciu na tému „Výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody žien – matiek s deťmi“. Počas prvého dňa medzinárodnej konferencie mali účastníci možnosť absolvovať prehliadku Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Nitra - Chrenová, ktorý pôsobí ako jedno z troch zariadení, v ktorom si odpykávajú trest odňatia slobody ženy. Konferencia pokračovala druhým dňom už v priestoroch Liečebno-rehabilitačného strediska zboru v Omšení.

Medzinárodná konferencia bola organizovaná pod záštitou ministra spravodlivosti Slovenskej republiky JUDr. Tomáš Boreca, ktorý ju slávnostne otvoril. V rámci oficiálneho otvorenia privítal účastníkov konferencie aj pán generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže plk. Ing. Milana Ivana. Počas dvoch hlavných rokovacích dňoch odznelo množstvo príspevkov, prezentovaných zástupcami ministerstva spravodlivosti, Zboru väzenskej a justičnej stráže a zástupcami akademickej obce. V rámci prvého rokovacieho dňa odzneli aj vystúpenia zástupcov väzenských služieb krajín V4. Veľmi podnetné príspevky prezentovali zástupcovia Väzenskej služby Českej republiky, konkrétne pani riaditeľka Väznice v Světlé nad Sázavou plk. PhDr. Gabriela Slováková, PhD., ktorá poukázala na niekoľkoročné praktické skúsenosti[3] so zriadením špecializovaného oddelenia na výkon trestu odňatia slobody žien, matiek s deťmi. Bohaté skúsenosti majú aj kolegovia z Poľska. O svoje skúsenosti sa podelili mjr. Joanna Reichel z ÚVTOS Grudziądz [4] a por. Ewelina Adamska z ÚVTOS Krzywaniec. Podobne ako Česká republika, aj Maďarská republika má bohaté viacročné skúsenosti s výkonom trestu odňatia slobody žien – matiek s deťmi, konkrétne od roku 2003.

 

 

Program pokračoval prezentovaním príspevkov zástupcov Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky (Mgr. G. Repková – generálna riaditeľka Sekcie trestného práva MV SR, JUDr. B. Usačev, JUDr. R. Blažek, PhD.), Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže (JUDr. J. Gríger) , Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (prof. JUDr. J. Čentéš, PhD.). Príspevky zaoberajúce sa riešenou problematikou z pohľadu rôznych odborov predniesli aj zástupcovia z Univerzitnej nemocnice v Martine (MUDr. M. Fedor, PhD.), Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (PhDr. Š. Matula, PhD.), a Kancelárie verejného ochrancu práv (Mgr. T. Čitbaj). Akademickú obec reprezentovali, konkrétne zástupcovia Paneurópskej vysokej školy (prof. JUDr. J. Svák, DrSc. – rektor a JUDr. Ing. A. Ďurifina, PhD.), Univerzity Komenského v Bratislave (už spomínaní prof. JUDr. J. Čentéš, PhD. a JUDr. R. Blažek, PhD.), Policajnej akadémie Českej republiky v Prahe (doc. PhDr. V. Černíková, CSc. a JUDr. PhDr. J. Firstová, PhD.) a Akadémie Policajného zboru v Bratislave (PhDr. M. Ondicová, PhD.).

„Cieľom konferencie bolo vyvolať diskusiu slovenských a zahraničných odborníkov, ktorí sa touto problematikou zaoberajú, vypočuť si skúsenosti zo zahraničných väzenských služieb aj s prípadnými formuláciami námetov na ďalší postup v tejto oblasti v Slovenskej republike. Výstupy z konferencie budú podkladom pre komplexné a čo najefektívnejšie riešenie danej problematiky.“[5]

 

pplk. doc. PhDr. Magdaléna Ondicová, PhD.
Katedra kriminológie
Akadémie Policajného zboru v Bratislave
e-mail: magdalena.ondicova@minv.sk

 

 

[1] Prepracovaná verzia Štandardných pravidiel. Prvýkrát boli vyhlásené rezolúciou Rady Európy č. 5 v roku 1973, avšak boli prepracované a na základe odporúčania Výboru ministrov Rady Európy rezolúciou č. 87/3 v roku 1987 prijaté a implementované do zákonov všetkých členských štátov Rady Európy. Tieto sa skladali z preambuly a z 5 častí.

[2] Dostupné na [cit.online10062015] http://www.zvjs.sk/index.php?news=1309

[3] V Českej republike sa špecializované oddelenie na výkon trestu odňatia slobody žien, matiek s deťmi, zriadil už v roku 2004 (1. júla 2004).

[4] V súčasnosti existujú v Poľsku tri väznice určené na výkon trestu odňatia slobody žien. Lublinec, Grudziadz  Krzywaniec . Vo väzení v poľskom meste Grudziadz existuje takéto špecializované oddelenie už od roku 1952 a prešlo ním už asi dvetisíc odsúdených žien, starajúcich sa o deti.

[5] Dostupné na [cit.online10062015] http://www.zvjs.sk/index.php?news=1309