Prognóza páchania trestného činu obchodovania s ľuďmi po vstupe SR do Schengenu
10.01.2013
Vedeckovýskumná úloha zameraná na problematiku obchodovania s ľuďmi v Slovenskej republike bola na základe usmernenia Ministerstva vnútra SR doplnená o problematiku nútenej práce, inej než za účelom sexuálneho vykorisťovania a o problémy informovanosti obyvateľstva o týchto otázkach. Vzhľadom na skutočnosť, že až 60 % obetí obchodovania s ľuďmi tvoria príslušníci rómskej komunity, sa riešitelia výskumnej úlohy sústredili na analýzu problémov práve v tejto komunite.
V roku 2011 boli vyhodnotené informácie získane z výskumu verejnej mienky v rámci riešenia komplexnej vedecko-výskumnej úlohy „Prognóza páchania trestného činu obchodovania s ľuďmi s prihliadnutím na vstup SR do Schengenu“ realizovaného Agentúrou pre výskum verejnej mienky, s.r.o. V prvej polovici roka 2011 boli spracované informácie získané z terénneho výskumu realizovaného v rámci riešenia čiastkovej úlohy. Na základe získaných informácií zo spomínaných výskumov bola následne spracovaná Záverečná správa z vedeckovýskumnej úlohy (VVÚ) č. 137 a VVÚ č. 158, ktorá bola po zapracovaní pripomienok riešiteľským tímom obhájená dňa 11.10.2011. Na základe rozhodnutia oponentskej rady zo dňa 11. 10. 2011 bol upravený názov VVÚ č. 137 pre potreby záverečnej správy na „Páchanie trestného činu obchodovania s ľuďmi po vstupe SR do Schengenu“ a záverečná správa z realizovaného výskumu bola dňa 15. 12. 2011 v elektronickej forme zaslaná na Kanceláriu ministra vnútra Slovenskej republiky, odbor parlamentnej, vládnej agendy a poradenských činností.
Odborná verejnosť bola o čiastkových výsledkoch výskumu v oblasti obchodovania s ľuďmi priebežne informovaná v rámci realizovaných medzinárodných seminárov a konferencií formou vystúpení a príspevkov v zborníkoch. Výsledky výskumu boli poskytnuté Ministerstvu vnútra SR a boli prezentované na rokovaní Expertnej skupiny pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi dňa 6.12. 2011 v Senci, ktoré sa uskutočnilo pod vedením štátneho tajomníka Ministerstva vnútra SR JUDr. Maroša Žilinku. Z výskumu bola taktiež publikovaná vedecká štúdia v zahraničí v odbornom časopise „Bezpečnostní teorie a praxe“.