Za účelom plnenia základných cieľov katedry, zaviedla katedra od roku 2004 systém dlhodobých komplexných výskumných úloh: „Organizačno-materiálne zabezpečenie kriminalistickej techniky v policajnej praxi“ a „Úroveň uplatňovania metód kriminalistickej taktiky v policajných službách“. Tieto komplexné úlohy sú orientované podľa strategických rozvojových cieľov Akadémie PZ v Bratislave (do roku 2024). Sú stratifikované do čiastočných výskumných úloh realizovaných v 2 – 3 ročných cykloch, alebo podľa dĺžky doktorandského štúdia, pokiaľ sú úlohy viazané na doktorandov. Ich výsledky sú transformované do teórie, praxe a výučby na Slovensku i mimo neho prostredníctvom medzinárodných konferencií. Katedra dlhodobo organizuje 2 trvalé medzinárodné konferencie: „Pokroky v kriminalistike“ a „Policajné vedy a policajné činnosti“. V tejto súvislosti a s odkazom na priebežné a záverečné výsledky výskumných úloh katedra pripravila a predložila nový študijný program Kriminalistika-Kriminológia v bezpečnostných činnostiach , respektíve špecializáciu Kriminalisticko-technické činnosti. Program bol po dve obdobia akreditovaný, ale pre "nezáujem praxe" pre mnohých nepochopiteľný návrh na realizáciu zatiaľ nebol realizovaný.
Najvýznamnejším projektom so zapojením výskumníkov z katedry bol projekt Centrum excelentnosti bezpečnostného výskumu
https://akademiapz.sk/veda-a-vyskum/projekty/centrum-excelentnosti v rokoch 2008 - 2020, do ktorého sa významne zapojili prof. JUDr. Jozef Meteňko, PhD. a doc. RNDr. Soňa Masnicová, PhD.
Coordinating national Research Programmes and Policies on Security at Major Events in Europe / The House (Koordinácia národných výskumných programov a politík pre bezpečnosť významných udalostí v Európe) - doc. JUDr. Jozef Meteňko, PhD.
Good practice for dialogue and communication as strategic principles for policing political manifestations in Europe / EUSEC II (Najlepšie skúsenosti pre dialóg a komunikáciu ako strategické princípy pre policajné činnosti počas politických demonštrácií v Európe) - doc. JUDr. Jozef Meteňko, PhD.
Významná úroveň spolupráce v Európe pri koordinácii bezpečnostných opatrení bola skúmaná v projekte GODIAC - https://akademiapz.sk/veda-a-vyskum/projekty/GODIAC, - doc. JUDr. Jozef Meteňko, PhD.
V spolupráci viacerých členov katedry Meteňko, Jozef - Masnicová, Soňa - Krajníková, Magdaléna - Samek, Martin a externých spolupracovníkov sme realizovali projekt
Vzděláváním společně proti zločinu : Projekt zahraničnej medzinárodnej vedeckovýskumnej úlohy : Erasmus + KA2, 2015, VVÚ 2015-1-CZ1-KA202-013916; v spolupráci ČR; Poľsko; SR;.
Metódy výskumu a vývoja policajných činností - doc. JUDr. Jozef Meteňko, PhD.
Metódy a postupy práce na mieste činu - doc. JUDr. Jozef Meteňko, PhD.
Realizácia rekognície v kriminalistickej praxi - JUDr. Martin Samek, PhD.
Analýza vymedzení policajných činností a ich klasifikácií - doc. JUDr. Jozef Meteňko, PhD.
Kriminalistická a technická analýza dynamických záznamov obrazu - doc. JUDr. Jozef Meteňko, PhD. a prof. Ing. Anton Tallo, CSc.
Výkon výsluchu v kriminalistickej praxi - JUDr. Iveta Bačíková, PhD.
Projekt Bridge - prof. JUDr. Jozef Meteňko, PhD. a PhDr. MIchal Chovanec, PhD.,
Projekt IN2PREV - prof. JUDr. Jozef Meteňko, PhD. a doc. PhDr., Magdaléna Ondicová, PhD., JUDr. Tomáš Škrinár, PhD., Vladimír Malíček, PhD., + externí riešitelia z Migračného úradu a vybraných NGO.
– výzva Erasmus + KA220-ADU-EC004C7E, je 3-ročná európska iniciatíva, ktorej cieľom je zabezpečiť účinné začlenenie a integráciu utečencov ako prostriedok na predchádzanie radikalizácii, čo je problém, ktorému sa napriek jeho uznávanému významu a rastúcemu znepokojeniu nevenovala dostatočná pozornosť ani opatrenia a ktorý sa zvyčajne rieši s veľmi sekuritizujúcimi prístupmi. Hlavnými cieľmi projektu IN2PREV je 1) uľahčiť integračný proces utečencov a žiadateľov o azyl a 2) podporiť včasnú identifikáciu (a prevenciu) rizikových faktorov zraniteľnosti, ktoré môžu viesť k radikalizácii utečencov a žiadateľov o azyl.
Projekt FULL PROOF- prof. JUDr. Jozef Meteňko, PhD. a riešitelia mjr. doc. PhDr. JUDr. Mgr. Jozef Medelský, PhD. , pplk. doc. JUDr. Veronika Marková, PhD., kpt. JUDr. Nina Laca, PhD. , mjr. JUDr. Daniela Benedeková, PhD.,
Ensuring rights of the suspect and the accused - Výzva JUST-2023-JACC-EJUSTICE „Zabezpečenie riadneho priebehu trestného konania prostredníctvom posilneného rešpektovania procesných práv podozrivého a obvineného“ má prispieť k zefektívneniu postupov trestného súdnictva komplexným riešením problémov porušovania procesné práva vyskytujúce sa v počiatočných štádiách súdneho konania, konkrétne uvedených v smernici 2012/13/EÚ, smernici 2013/48/ EÚ a smernici 2016/1919/EÚ. Partnerstvo bude spolupracovať s policajtmi a právnikmi na komplexnom zvyšovaní povedomia a znalosti pre lepší prístup a prácu s podozrivými a obvinenými. Tento zastrešujúci cieľ sa dosiahne krížovou analýzou najvýraznejšie a najbežnejšie porušenia pri praktickom vykonávaní týchto smerníc na základe identifikovaných osvedčených postupov a vývoja rámca pre ich replikovateľnosť, zefektívnenie používania nových a existujúcich nástrojov a materiálov na pomoc odborníkom pri ich vykonávaní každodennej práce a podporou zvýšenej medzinárodnej komunikácie. 1. cieľom projektu je riešiť bežné každodenné porušenia práva zakotvené v uvedených smerniciach a podporovať obnovené vnútroštátne opatrenia a opatrenia na úrovni EÚ; 2. cieľom projektu je vytvoriť prípravné práce a posúdiť replikáciu osvedčených postupov na vnútroštátnej úrovni, konkrétne tých, ktoré sa týkajú každodenných postupov; Cieľom projektu číslo 3 je posilniť znalosti a povedomie odborníkov v prvej línii; Cieľom projektu číslo 4 je uľahčiť medziodborový a nadnárodný dialóg, podporou výmeny skúseností a postupov; Cieľom projektu číslo 5 bude rozšíriť vnímavosť a podporiť širší záujem a porozumenie procesným zárukám a ich podstatná úloha pri dodržiavaní zásad právneho štátu. FULL-PROOF má za cieľ priamo osloviť 280 zainteresovaných subjektov počas celého projektu.