Katedra kriminológie APZ v Bratislave rieši vedeckovýskumné úlohy prioritne vyplývajúce z úloh stanovených v zásadných vládnych a rezortných dokumentoch. Na tomto mieste uvádzame ich prehľad.
,,Krátkodobá prognóza vývoja drogovej kriminality v Slovenskej republike na roky 2015 - 2019"
V roku 2015 riešila Akadémia Policajného zboru v Bratislave vedecko-výskumnú úlohu s názvom „Krátkodobá prognóza vývoja drogovej kriminality v Slovenskej republike 2015 - 2019.“ Vedecko-výskumná úloha bolo riešená v súlade s projektom, ktorý je verejne prístupný v knižnici Akadémie Policajného zboru v Bratislave. Zodpovedný riešiteľ vedecko-výskumnej úlohy je Jana Uličná (Akadémia Policajného zboru v Bratislave). Členmi projektového tímu boli výskumní pracovníci/ pedagogickí pracovníci Katedry kriminológie doc. PhDr. Magdaléna Ondicová, PhD. a Mgr. Michaela Kiššová, PhD. (Členovia projektového tímu boli zodpovední za opravu dotazníkov a ich distribúciu jednotlivým respondentom; v súčasnosti sú všetky dotazníky vyplnené respondentmi, vyhodnotené a uložené na Katedre kriminológie).
„Príčiny rastu radikalizácie a agresivity určitých skupín obyvateľstva“
Akadémii Policajného zboru v Bratislave bola zadaná vedeckovýskumná úloha Ministerstvom vnútra SR na základe Národného akčného plánu boja proti terorizmu a následných úloh ministerstva vnútra vyplývajúcich z Harmonogramu plnenia úloh vyplývajúcich z Národného akčného plánu boja proti terorizmu REV 1.
Téma vedeckovýskumnej úlohy úzko súvisí aj s ďalšími dokumentmi Vlády SR: „Stratégia prevencie kriminality“, „Akčný plán predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom“, „Komplexný program boja so zločinnosťou“, „Akčný plán trvalo udržateľného rozvoja v SR“ a v neposlednom rade program Európskej komisie „Prevention of and Fight Against Crime“.
Úloha bola riešená od roku 2008 a ukončená v roku 2014. Projekt VVÚ „Príčiny rastu radikalizácie a agresivity určitých skupín obyvateľstva“ je evidovaný v Knižnici Akadémie PZ v Bratislave pod číslom VÝSK. 138. Záverečná správa z VVÚ je evidovaná pod číslom VÝSK. 211.
„Formy obchodovania s ľuďmi za účelom nútenej práce a núteného žobrania“
Výskum realizovaný v priebehu rokov 2012 a 2013 pracovníkmi Katedry kriminológie A PZ v Bratislave. Pozornosť zameraná na problematiku obchodovania s ľuďmi za účelom nútenej práce, núteného žobrania vzhľadom na súčasný trend zvyšovania sa tejto formy obchodovania s ľuďmi, na dopytovú stránku trestného činu a na informovanosť verejnosti o možných rizikách. Problematika konzultovaná s odborníkmi z policajnej praxe a s organizáciami zaoberajúcimi sa skúmanou problematikou (predovšetkým IOM).
„Analýza situácie v oblasti prostitúcie v Slovenskej republike“
Výskum realizovaný v priebehu roku 2012 (mesiacov január až apríl), pracovníkmi Katedry kriminológie A PZ v Bratislave. Problematika konzultovaná s odborníkmi z policajnej praxe a s organizáciami zaoberajúcimi sa skúmanou problematikou. Ukončenie projektu v mesiaci apríl 2012 spracovaním záverečnej správy, ktorá slúžila pre Ministerstvo vnútra SR ako podkladový materiál pre vypracovanie koncepčného materiálu týkajúceho sa prostitúcie v SR s návrhmi riešení.
Záverečná správa z VVÚ „Analýza situácie v oblasti prostitúcie a s ňou súvisiaceho dopytu po sexuálnych službách“ / Pavel Soukop, Magdaléna Ondicová, Beáta Gajdošová, Lucia Poláková - 1. vyd. - Bratislava: Akadémia PZ - K kriminológie, 2012; Bratislava: Ministerstvo vnútra SR, Kancelária ministra vnútra SR - Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality, 2012. VÝSK. 180.
„Páchanie trestného činu obchodovania s ľuďmi s prihliadnutím na vstup SR do Schengenu“
Vedeckovýskumná úloha bola riešená tímom zloženým z pracovníkov vedecko-pedagogického zboru Akadémie Policajného zboru v Bratislave, pracovníkov Ministerstva vnútra v spolupráci s výkonnými zložkami Prezídia policajného zboru (odbor obchodovania s ľuďmi Úradu boja proti organizovanej kriminalite) a pracovníkmi organizácií poskytujúcich pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi (SKC Dotyk, OZ Prima, OZ Storm).
Projekt VVÚ „Páchanie trestného činu obchodovania s ľuďmi s prihliadnutím na vstup SR do Schengenu“ je evidovaný v Knižnici Akadémie PZ v Bratislave pod číslom Výsk. 137. Z výskumu bola v decembri 2011 v spolupráci Ministerstvom vnútra SR, Kanceláriou ministra vnútra SR - Informačným centrom na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality spracovaná Záverečná správa z výskumu, ktorá je evidovaná v Knižnici Akadémie PZ v Bratislave pod číslom VÝSK. 180.
„Formy obchodovania s ľuďmi za účelom nútenej práce“
V súvislosti s potrebou riešenia problematiky obchodovania s ľuďmi v Slovenskej republiky a úlohami vyplývajúcimi z „Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2008 – 2010“ vyplynula potreba riešiť výskumom otázky nútenej práce inej než za účelom sexuálneho vykorisťovania a informovanosti obyvateľstva o týchto otázkach. Vzhľadom na skutočnosť, že až 60 % obetí obchodovania s ľuďmi tvoria príslušníci rómskej komunity, vyvstala potreba riešenia tohto problému v tejto komunite. Výskum realizoval tím zložený z pracovníkov vedecko-pedagogického zboru Akadémie Policajného zboru v Bratislave a pracovníkov Ministerstva vnútra v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
Realizácia v druhej polovici roku 2010, Projekt VVÚ je uložený v knižnici Akadémie PZ – pod číslom Výsk.158, Prírastkové číslo: 34/2011 a Záverečná správa z vedecko-výskumných úloh je uložená v knižnici Akadémie PZ pod číslom Výsk.169.