Metódy spracovania policajne relevantných informácií
10.01.2013
V roku 2011 pokračovalo plnenie medzinárodnej vedeckovýskumnej úlohy v zmysle schváleného harmonogramu. V rámci neho sa jednotliví členovia riešiteľského tímu podieľali na príprave materiálov, vyhľadávaní relevantných informačných zdrojov, štúdiu potrebnej literatúry vzhľadom na nasledovne vytýčené ciele úlohy - vymedziť a klasifikovať policajné relevantné informácie, formulovať zásady dátového modelovania týchto informácií, analyzovať možnosti využitia štatistických metód a metód umelej inteligencie z hľadiska efektívnejšieho využívania policajne relevantných údajov, analyzovať možnosti nadväznosti metód zberu, uchovávania a spracovávania policajne relevantných informácií na moderné informačné technológie.
Integrálnou súčasťou tejto úlohy je čiastková vedeckovýskumná úloha so zameraním na Metódy ochrany policajne relevantných informácií, v rámci ktorej bol pripravený a realizovaný štatistický prieskum. Jeho poslaním bolo vyšpecifikovať druhy informácií spracovávaných v informačných systémoch PZ v závislosti od stupňa ich utajenia a citlivosti, posúdiť aktuálnu úroveň ochrany informácií spracovávaných v informačných systémoch polície a možnosti zvýšenia úrovne tejto ochrany (procedurálne, technicky i materiálne), navrhnúť optimálne bezpečnostné mechanizmy na zvýšenie úrovne ochrany informácií spracovávaných v informačných systémoch PZ ako podklad pre vzdelávanie príslušníkov PZ.
Zhodnotenie stavu plnenia uvedených cieľov a úloh z nich vyplývajúcich prebehlo dňa 30. 9. 2011 v rámci kontrolného bodu plnenia úlohy. Interní riešitelia sa individuálne zúčastňovali na rôznych vedeckých a odborných podujatiach a vzájomne sa informovali prostredníctvom IKT o čiastkových výstupoch. V dňoch 19. – 22. 9. 2011 absolvovali pracovný pobyt na partnerskom spoluriešiteľskom pracovisku na FHPOL Rothenburg/OL, kde rokovali s garantom úlohy za nemeckú stranu prof. Dr. E. Kühnem a stanovili postup ďalšej spolupráce na riešení úlohy.
V súčasnosti prebieha štatistické spracovanie a vyhodnocovanie podkladov získaných z realizovaného prieskumu.