Späť

Systém ďalšieho vzdelávania

Systém ďalšieho vzdelávania

28.09.2011

Súčasťou vzdelávacích činností Akadémie Policajného zboru v Bratislave je realizácia vzdelávacích aktiv v systéme ďalšieho vzdelávania policajtov, ktoré vychádza z aktuálnych požiadaviek policajnej praxe na inováciu, rozšírenie vedomostí a zručností alebo na rekvalifikáciu. Nadväzuje na vzdelávanie získané na rezortných alebo mimorezortných školách.

Ďalšie vzdelávanie na Akadémii PZ sa realizuje týmito formami:

Špecializované policajné vzdelávanie – je určené pre policajtov s vysokoškolským vzdelaním získaným na civilných a vojenských vysokých školách. Absolventi špecializovaného policajného vzdelávania získavajú policajnú odbornosť a kvalifikáciu na dôstojnícke funkcie v jednotlivých službách Policajného zboru. Dĺžka štúdia je do 6 mesiacov a ukončuje sa záverečnou skúškou. Absolventi získavajú vysvedčenie o záverečnej skúške a absolvovaní štúdia poskytujúceho ďalšie vzdelanie potrebné na vykonávanie špecializovaných činností v Policajnom zbore.

Funkčné štúdium – je určené pre policajtov s vysokoškolským vzdelaním ustanovených do riadiacich funkcií na jednotlivých stupňoch riadenia v Policajnom zbore, resp. policajtov, s ktorými sa uvažuje o zaradení na riadiace funkcie. Štúdium poskytuje nové vedomosti, zručnosti a spôsobilosti nevyhnutné pre manažérsku prácu v Policajnom zbore. Obsah a zameranie funkčného štúdia vychádza z požiadaviek na vykonávanie príslušnej riadiacej funkcie. Štúdium sa realizuje kombinovanou formou v dĺžke aktívnej výučby minimálne 160 hodín a ukončuje sa odbornou atestáciou, ktorej obsahom je overenie odborných a osobnostných predpokladov na vykonávanie príslušnej riadiacej funkcie. Atestácia sa uskutočňuje formou záverečného pohovoru a obhajobou záverečnej práce. Absolventi získavajú osvedčenie o absolvovaní funkčného štúdia.

Rekvalifikačné kurzy – poskytujú odborné vedomosti, zručnosti a návyky v takom rozsahu, aby policajt prechádzajúci z pôvodnej funkcie na funkciu iného zamerania (napr. z dopravnej polície na kriminálnu políciu a podobne), bol pripravený kvalifikovane vykonávať činnosti v novom služobnom zaradení. Rekvalifikačné kurzy sa ukončujú záverečnou skúškou, ktorej obsahom je overenie získaných vedomostí, zručností a návykov potrebných na výkon novej funkcie. Absolventi získavajú osvedčenie o odbornej spôsobilosti vykonávať funkciu, na ktorú sa rekvalifikovali.

Zdokonaľovacie kurzy – poskytujú policajtom nové vedomosti a zručnosti vyplývajúce zo zásadných zmien a inovácií v oblasti ich služobného zaradenia (inovačné zdokonaľovacie kurzy) alebo dopĺňajú vedomosti a zručnosti policajtov o nové aktuálne informácie a pracovné postupy podporujúce profesionálny výkon v príslušnom služobnom zaradení (doplnkové zdokonaľovacie kurzy), ako napr. kurzy informatiky, kurzy používania mobilnej telekomunikačnej techniky, kurzy psychológie styku s občanmi a pod. Zdokonaľovacie kurzy sa ukončujú záverečným pohovorom a absolventi získajú osvedčenie o spôsobilosti vykonávať nové činnosti v príslušnom služobnom zaradení.

Jazykové vzdelávanie – sa uskutočňuje prostredníctvom intenzívnych a zdokonaľovacích kurzov a nadväzuje na predchádzajúcu jazykovú prípravu. Jeho cieľom je umožniť policajtom získať také jazykové znalosti, ktoré budú môcť využívať na rozličných úsekoch policajnej služby. Rozsah prípravy a dĺžka jednotlivých druhov kurzov závisí od stupňa predchádzajúcich jazykových znalostí policajtov a od zamerania kurzu (napr. intenzívny jazykový kurz pre uchádzačov o zaradenie do kurzu Stredoeurópskej policajnej akadémie alebo do iných medzinárodných vzdelávacích aktivít). Absolventi získajú osvedčenie o spôsobilosti používať cudzí jazyk na príslušnej úrovni.

Doplňujúce pedagogické štúdium – je určené pre učiteľov rezortných policajných škôl, ktorí nemajú pedagogickú kvalifikáciu, a pre študentov magisterského vysokoškolského štúdia na Akadémii PZ, ktorí majú záujem súčasne so získaním vysokoškolského vzdelania získať aj pedagogickú kvalifikáciu na vyučovanie na stredných odborných školách PZ. Učitelia rezortných policajných škôl, ktorí nemajú pedagogické vzdelanie, majú možnosť získať ho trojsemestrálnym externým štúdiom. Študenti Akadémie PZ majú možnosť získať pedagogické vzdelanie v štvorsemestrálnom doplňujúcom štúdiu, ktoré prebieha súčasne s magisterským štúdiom. Štúdium sa ukončuje záverečnou skúškou a obhajobou záverečnej práce. Absolventom sa vydáva vysvedčenie o pedagogickej spôsobilosti.

Vedecká príprava – umožňuje policajtom získať vedeckú kvalifikáciu alebo vedecko-pedagogický titul v príslušnom odbore. Doktorandské štúdium sa na Akadémii PZ realizuje ako vysokoškolské štúdium tretieho stupňa. Habilitačné konanie a inauguračné konanie umožňuje získanie najvyššej vedecko-pedagogickej kvalifikácie. Priebeh habilitačného konania a inauguračného konania sa riadi príslušnými právnymi prepismi platnými pre vysoké školy v Slovenskej republike. Po úspešnom absolvovaní predpísaného postupu sa uchádzačom priznáva v príslušnom odbore vedecko-pedagogický titul „docent“ alebo „profesor“.